czwartek, 27 października 2016

Spacer w VlissingenTego lata wyjątkowo miałam nieodpartą ochotę pospacerować po plaży. Tym bardziej, że nad morzem ostatnio byłam trzy lata temu - jeszcze jako niezamężna, nie zaręczona nawet, młoda kobieta.

[Zresztą było to naprawdę wyjątkowe lato spędzone z przyjaciółmi i rodziną. Lato, które zmieniło całe moje życie!]

A jeśli nad morze - to gdzie? Najbliżej mam Morze Północne!Jak to z planowaniem bywa - zawsze coś wyskoczy. A to brzydka pogoda, a to nadgodziny męża, a to nadwyrężony budżet - a nawet samochód potrafi odmówić współpracy. Ale się udało! Pewnej sierpniowe niedzieli wstaliśmy o świcie i ruszyliśmy w drogę do Vlissingen!


Vlissingen jest to miejscowość portowa znajdująca się w południowo - zachodniej Holandii w prowincji Zealand. Malowniczo położone na dawnej wyspie (obecnie półwysep) Walcheren w estuarium rzeki Skalny.


Obecny w mieście i jego okolicach przemysł w postaci czynnych stoczni, zakładów metalurgicznych, rafinerii a nawet elektrowni nuklearnej nie przeszkadza w rozwoju turystyki. Senne i spokojne bulwar, kręte uliczki otoczone czternastowiecznymi nawet zabytkami przyciągają głównie ludzi starszych z całej Zachodniej Europy. Brak jarmarcznych w swym charakterze rozrywek czyni centrum Vlissingen oazą spokoju i doskonałym miejscem na odpoczynek.


Podczas spaceru można tam zobaczyć piękne, średniowieczne kamieniczki, ratusz miejski i rynek z czasów świetności holenderskiej republiki kupieckiej (czyli z XVII wieku), czy dawny arsenał Marynarki Wojennej. Warto zajrzeć do muzeum Admirała Michiela Adriaanszoona de Ruijte oraz odwiedzić Kościół Groteska Kerk z XIV wieku.


Warto wspomnieć także o polskim akcencie związanym z miastem. W stoczni Marynarki Wojennej De Schelde zbudowano dla Polski okręt wojenny ORP Orzeł, którego pierwsze wodowanie odbyło się w styczniu 1938 roku, a 2 lutego 1939 roku okręt został oficjalnie włączony do Polskiej Marynarki Wojennej. Ciekawostką jest fakt, że okręt zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach w 1940 roku podczas patrolu na Morzu Północnym.


My w Vlissingen spędziliśmy cudowne popołudnie - długi spacer po plaży, obiad w przybrzeżnej restauracji i błądzenie między kolorowymi uliczkami miasta. Gorąco polecam wszystkim zmęczonym tłocznymi kurortami i nadmiernym szumem ulic!


(Niestety mam zaledwie kilka zdjęć i to jeszcze kiepskich... W natłoku wrażeń zabrakło czasu na fotografię...)
18 komentarzy:

 1. Ach jak pięknie, uwielbiam takie spokojne, nadmorskie miasteczka należę wlasnie do grona osób zmęczony kurortami ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mój mąż bardzo nie lubi tłumów. Mi to aż tak bardzo nie przeszkadza a zdjęcia są piękne

  OdpowiedzUsuń
 3. ślicznie, tak spokojnie! aż chciałoby się tam być ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pięknie. Jeśli morze to właśnie wtedy, kiedy nie ma nad nim dzikich tłumów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą! Sama zawsze wybieram miejsca spokojne lub te, na które minął sezon - co zapewnia mi dużo przestrzeni :)

   Usuń
 5. Morze ma swój urok, chyba dlatego nas tak przyciąga.
  Ja w tym roku nałapałam trochę tej atmosfery na plaży w Grecji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę Grecji! Ja w tym roku nie miałam szczęścia do słonecznych dni... Każdy nasz wyjazd był skropiony choćby małym deszczem.

   Usuń
 6. Na świecie jest mnóstwo nieodkrytych, a czasami nawet niedocenianych miejsc. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nadmorskie miasteczka mają swój urok:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pieknie! Chcialabym mieszkac nad morzem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mieliśmy taki plan (nie nad samym morzem, ale jakieś 20-30 km od), niestety nie udało się - ale może kiedyś?

   Usuń
 9. A mi ostatnio się śnił Amsterdam... Czas się wybrać i zwiedzić Holandię!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam tak samo! Tylko czekam na tanie linie lotnicze, które mnie tam dowiozą ;)

   Usuń
  2. Ja mieszkam 150 km od Amsterdamu i nigdy mi nie po drodze...

   Usuń